تفاوت دوربین مداربسته HD و FULL HD

نوع دوربین‌های مدار بسته به کار گرفته شده در هر جایی، وابسته به نوع و کاربری آن ...

3

تفاوت دوربین مداربسته HD و FULL HD

تفاوت دوربین مداربسته HD و FULL HD

ژانویه 2, 2022 - 1:52 ب.ظ

تفاوت دوربین مداربسته HD و FULL HD

نوع دوربین‌های مدار بسته به کار گرفته شده در هر جایی، وابسته به نوع و کاربری آن مکان می‌باشد. هر کدام از دوربین‌های مداربسته از نظر رزولوشن و کیفیت تصویر متفاوت هستند که کیفیت HD و FULL HD رایج ترین و با کیفیت‌ترین آن‌هاست. در ادامه به مقایسه این دو کیفیت در دوربین‌های مدار بسته می‌پردازیم.

 

فرمت پخش HD در دوربین مدار بسته

High Defenition  که به اختصار HD خوانده می‌شود از لحاظ لغوی به معنای کیفیت بالا می‌باشد. HD در واقع بیان‌کننده رزولوشن ۷۲۰ × ۱۲۸۰ پیکسل است که به اصطلاح، به آن رزولوشن 720 نیز گفته می‌شود.

 

در مقیاس مگاپیکسلی رزولوشن 720 تقریبا برابر با 1 مگاپیکسل در نظر گرفته می‌شود. اعداد 720 و 1080 معرف رزولوشن‌های افقی می‌باشند. در نتیجه، دوربین های HD با رزولوشن 720p  می‌توانند تصاویری با کیفیت 1280×720 پیکسل ارائه کنند.

از نظر کارایی، کیفیتHD ، کیفیت قابل قبولی در دوربین‌های مداربسته محسوب می‌شود. با استفاده از این دوربین‌ها امکان زوم کردن و مشاهده جزئیات سوژه‌ها به صورت جزئی امکان پذیر است.

البته همان طور که قبلا گفتیم؛ هر چه کیفیت تصاویر کمتر باشد، فضای کمتری را هم اشغال می‌کند و به پهنای باند کمتری نیز نیاز خواهند داشت. این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که استفاده از دوربین های HD را رایج کرده است.

 

فرمت های HD در اسکن های مختلف:

720p ( 720×1280 – 720 lines, progressive scanned

1080i (1080×1920 – 1,080 lines, interlaced scanned

1080i (1080×1920 – 1,080 lines, progressive scanned

 

لازم به ذکر است که تعداد خطوط پیکسل‌ها و نوع اسکن از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که هر چه تعداد این خطوط پیکسل‌ها بیشتر باشد، تصویر با کیفیت‌تری خواهیم داشت. نوع اسکن ذکر شده نیز در واقع بیانگر تکنولوژی به کار رفته در چیپ تصویر است.

 

تفاوت فرمت HD و Megapixel

در حوزه مگاپیکسل می‌توان هر دوربین مدار بسته‌ای را که دارای رزولوشنی بیش از یک میلیون پیکسل است، یک دوربین مگاپیکسل محسوب کرد. با این حال فرمت HD نیز با کمی اختلاف می‌تواند زیر مجموعه‌ای از مگاپیکسل باشد.

 

امروزه در بازار سیستم‌های نظارت تصویری و مدار بسته، کمترین رزولوشن در محدوده مگاپیکسل، رزولوشن 1.3 مگاپیکسل است که مقدار آن برابر با  1280×1024  پیکسل (یا 1.3 میلیون پیکسل) می‌باشد.

 

با پیشرفت فناوری در حال حاضر نیز شاهد دوربین‌هایی با رزولوشن 10 مگاپیکسل در بازار هستیم. با توجه به توضیحات گفته شده از لحاظ فنی دوربین مدار بسته با کیفیت HD، جزء دوربین‌های مگاپیکسلی محسوب نمی‌گردد اما از لحاظ عرفی آن را جزء همین دسته می‌ شناسند.

 

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *