حسگر PIR چیست؟

به واسطه نیاز به حسگر تشخیص حرکت و صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه‌ها، فناوری‌ها ...

3

حسگر PIR چیست؟

حسگر PIR چیست؟

ژانویه 5, 2022 - 1:52 ب.ظ

سنسور-تشخیص-حرکت

به واسطه نیاز به حسگر تشخیص حرکت و صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه‌ها، فناوری‌های تشخیص حرکت زیادی طراحی و تولید شدند.

اکثر فناوری‌های تشخیص حرکت بسیار گران‌قیمت بودند و کاربران به واسطه هزینه‌ی زیاد آن‌ها تمایلی به استفاده از آن‌ها نداشتند. حسگر تشخیص حرکت PIR بسیار مقرون به صرفه و کار آمد است و در زمان کمی در بین کاربران از محبوبیت ویژه‌ایی برخوردار شده است.

 

حسگر تشخیص حرکتPIR  چیست؟

همان‌طور که می‌دانید تمامی اجسام دارای طول موج هستند. در واقع طول موج‌های مختلف برای درجه حرارت‌های مختلف متفاوت است. طول موج اشیاء به واسطه Infrared و یا مادون قرمز دریافت می‌شود.

 

نحوه عملکرد حسگر PIR به این صورت است که هیچ اشعه‌ایی را منتشر نمی‌کند و تنها از طریق جذب اشعه مادون قرمز کار می‌کند.

این حسگر تنها به امواج بدن انسان حساس بوده و در صورتی که در میدان دیدش یک شئ با دمای بدن انسان قرار بگیرد و حرکت کند، اقدام به ارسال هشدار می‌کند.

واکنش حسگر PIR از طرف شما قابل تعیین است و می‌توانید آن را به گونه‌ایی تنظیم کنید که در صورت وجود انسان چراغ‌ها را روشن کند و یا هشدار ارسال کند و در کمترین زمان شما را مطلع کند. نحوه تنظیم هشدار حسگر تشخیص حرکت PIR به نوع کاربری شما بستگی دارد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

نحوه کار حسگر تشخیص حرکت PIR

نحوه کار حسگر PIR به گونه ایی است که حرارت‌ را تشخیص می‌دهد اما تنها به حرارت بدن انسان و حیوانات واکنش نشان می‌دهد.

به طور مثال اگر می‌خواهید برای بهینه سازی مصرف انرژی در بخش کنترل انرژی ساختمان در راه پله ساختمانتان دوربین مدار بسته مجهز به حسگر PIR نصب کنید، این کار باعث می‌شود که در زمان رفت و آمد از راه پله چراغ‌ها روشن شوند و در صورتی که کسی در راه پله حضور نداشت چراغ‌ها خاموش بمانند.

نیازی نیست نگران جهت نوری که از پنجره به داخل می‌تابد باشید زیرا حسگر تشخیص حرکت PIR آن را می‌شناسد و اختلالی در نحوه عملکرد آن ایجاد نمی‌شود.

 

می‌توانید حسگر تشخیص حرکت PIR را در یک اتاق نصب کنید و در برنامه ریزی آن اعلام کنید در صورت عبور و مرور در بازه زمانی مشخصی هشدار بدهد تا شما به سرعت خودتان را به محل برسانید.

به عنوان مثال دوربین مدار بسته شما به حسگر PIR مجهز است و آن را رو به روی در ورودی شرکتتان نصب کرده‌اید، در طول روز عبور و مرور در این قسمت کاملا طبیعی است اما در بازه زمانی تعطیلی شرکت در صورت وجود هر گونه حرکتی، احتمال وجود سارقین در شرکت وجود دارد و شما سریعا باید از آن مطلع شوید که با به کارگیری حسگر PIR این عمل به آسانی امکان پذیر خواهد بود.

 

نصب دوربین هایلوک مجهز به حسگر PIR

در صورتی که می خواهید دوربین هایلوک مجهز به حسگر تشخیص چهره PIR را نصب کنید، پیشنهاد می‌دهیم آن را در موقعیتی قرار دهید که تابش نور مستقیم خورشید باعث ایجاد هشدار‌های کاذب نشود.

بهترین مکان برای نصب این سیستم، دیوارهای بزرگ پشت به نور هستند. البته توجه داشته باشید که در حوالی محل نصب نباید فن گردش هوا وجود داشته باشد زیرا این فن ها موجب می‌شوند که هوای اتاق چندین بار تغییر کند که این امر خود به تنهایی موجب ایجاد هشدار‌های کاذب خواهد بود.

 

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *